4 Temmuz 2012 Çarşamba

''Serenad''

Türkçe hocamın, bize yıl boyunca okuyun ,okuyun şunu demesi boşa değilmiş demek ! Bir solukta okuduğum, harika bir kitap ''Serenad''. Zülfü Livaneli'nin eseri olan bu romanı kesinlikle okumalısınız. Örnek alınacak, çıkarılıcak o kadar çok sonuç var ki. Kitabı elinizden bırakasınız gelmiyor. Mutlaka kitaplığınızda bulunmalı.Her şey, 2001 yılının Şubat ayında soğuk bir gün, İstanbul Üniversitesi’nde halkla ilişkiler görevini yürüten Maya Duran’ın (36) ABD’den gelen Alman asıllı Profesör Maximilian Wagner’i (87) karşılamasıyla başlar.

1930’lu yıllarda İstanbul Üniversitesi’nde hocalık yapmış olan profesörün isteği üzerine, Maya bir gün onu Şile’ye götürür. Böylece, katları yavaş yavaş açılan dokunaklı bir aşk hikâyesine karışmakla kalmaz, dünya tarihine ve kendi ailesine ilişkin birtakım sırları da öğrenir.

Serenad, 60 yıldır süren bir aşkı ele alırken, ister herkesin bildiği Yahudi Soykırımı olsun isterse çok az kimsenin bildiği Mavi Alay, bütün siyasi sorunlarda asıl harcananın, gürültüye gidenin hep insan olduğu gerçeğini de göz önüne seriyor.

Okurunu sımsıkı kavrayan Serenad'da Zülfü Livaneli’nin romancılığının en temel niteliklerinden biri yine başrolde: İç içe geçmiş, kaynaşmış kişisel ve toplumsal tarihlerin kusursuz Dengesi.

2 yorum:

 1. okumadım daa.
  annem okudu çok sevdi ama.
  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben de çok sevdiim şimdi de kumral ada mavi tunayı okuyorum o da güzel ya sevdim baya.

   Sil

Kendi halindeki şu bloggerı, yorumunuzla çok sevindirdiniz ! :))